top of page

Acerca de

Traveling

ИТАЛИЈА

ВЕНЕЦИЈА & ФИРЕНЦА (автобус)

1.ДЕН (06.03.2024 – среда) ОХРИД – БИТОЛА

Состанок на групата на градската автобуска станица во 12.00 часот. Поаѓање за Италија во 12.30 часот. Патот води преку Србија, Хрватска, Словенија...денско и ноќно патување, со кратки попатни одмори.

2.ДЕН (07.03.2024 – четврток) ТРСТ – ПАЛМАНОВА – ЛИДО Ди ЈЕСОЛО

Пристигнување во Трст во утринските часови...кратка индивидуална прошетка низ централното градско јадро...катедралата San Gusto, плоштадот Piazza Unita D’Italia, марината...патувањето продолжува кон ТЦ ПАЛМАНОВА (слободно време за шопинг, 2 – 3 часа) и Лидо Ди Јесоло. Сместување во хотел во попладневните часови. Ноќевање.

3.ДЕН (08.03.2024 – петок) ЛИДО Ди ЈЕСОЛО – ФИРЕНЦА

Појадок. По појадокот – слободно време или факултативен целодневен излет до еден од најубавите градови во Италија – Фиренца...била основана како римска воена колонија околу 1 век п.н.е., во текот на нејзината долга историја била република, седиште на војводството Тоскана и прв главен град (1865–70) на обединета Италија. Во текот на 14-ти и 16-ти век Фиренца била водечки Европски град во поглед на трговијата, финансиите, учењето и особено уметноста. Сегашната слава на Фиренца е всушност - нејзиното минато. Генијалците во Фиренца беа поддржани од личности со огромно богатство, а градот до ден-денес сведочи за нивните страсти за религијата, уметностa, за моќта на нивното богатство...Меѓу најпознатите културни „џинови“ на градот се Леонардо да Винчи, Микеланџело, Данте, Макијавели, Ботичели, Галилео и неговите најпознати владетели со генерации - семејството Медичи...прошетката започнува од западната страна на историскиот центар (Centro Storico), пред црквата Santa Maria Novella (започната со градба 1279. – завршена во 1470.), седиштето на Доминиканците. Внатрешноста на Санта Марија Новела ја содржи шпанската капела, со фрески од Андреа да Фиренц; Зелениот манастир, со фрески од Паоло Учело; капелата Strozzi, со фрески од Филипино Липи; и Капелата Maggiore, со фрески од Доменико Гирландано, како дополнение на фреската Троица на Масачо која инспирира стравопочит...следна атракција е што друго ако не е – резиденцијата на владетелите на Фиренца - фамилијата Медичи...На плоштадот зад куќата на Медичи стои Августинската црква San Lorenzo, за која Брунелески направил строго едноставен геометриски ренесансен дизајн врз основа на неговата студија за ранохристијанските базилики во Рим. Покровителството на Медичи доведе до одлучувачки уметнички украсни додатоци. Донатело обезбеди бронзена говорница, а Брунелески додаде сакристија...околу еден век подоцна Микеланџело го балансирал со Новата Сакристија, која ги содржи неговите познати гробници на Медичи. Полека, доаѓаме до симболот на градот, а тоа е катедралата Santa Maria del Fiore, попозната како DUOMO. Самата зграда, која се наоѓа северно од Пјаца дела Сињорија, ја започнал скулпторот Арнолфо ди Камбио во 1296 година. Бројни локални уметници продолжиле да работат на неа во текот на следниот век и половина. Сликарот Џото ја дизајнираше камбанаријата во 1334 година. Сепак, масивната октагонална купола (1420–1436) која навистина доминира и во црквата и во градот беше гордо достигнување на Филипо Брунелески, мајсторски архитект и скулптор. Наспроти катедралата стои Крстилницата; зградата датира од 11 век, но Фирентинците верувале дека е преживеан римски споменик кога нарачале за неа серија бронзени врати со релјефни скулптури. Третиот пар од овие врати, на Лоренцо Гиберти, беа со толку ретка убавина што Микеланџело ги крсти како „Рајски Порти“. Разгледот на овој фасцинантен град продолжува кон плоштадот - Piazza de la Signoria, на кој доминираат две импозантни структури од подоцнежните векови. Една од нив е строгата кула на Palazzo Vecchio (Стариот дворец), започната во 1299 година. Во него беа сместени законодавните и извршните гранки на локалната граѓанска власт (приорите) и дури и денес функционира како градско собрание на Фиренца. Секогаш еден вид “нервен центар” на локалната гордост и моќ, зградата беше украсена со главните дела на фирентинската скулптура; Најглавна меѓу нив беше високата статуа на Давид на Микеланџело (денес заменета со копија со оригиналот во Galeria del Academia). Исто така, во рамки на Пјаца дела Сињорија е елегантната Loggia dei Lanzi, изградена кон крајот на 14 век; денес служи како музеј на отворено за ремек-дела на скулптурата, вклучувајќи го Персеј на Бенвенуто Челини со главата на Медуза. На ред доаѓа палатата Uffizi, елегантно здание дизајнирано од Џорџо Вазари, започнало во 1560 година да ги сместува големите војводски канцеларии. Во 1574 година, големиот војвода Франческо I наредил да се пренамени целиот објект, за да се прикажат уметничките богатства на Медичи. Колекцијата на Уфици, една од најскапоцените во светот, нуди примери на сликарство од 13-ти до 18-ти век и ги вклучува повеќето значајни имиња во фирентинската уметност. На крај – стигнуваме до реката Арно, кој ја премостува величенствениот и уникатен Ponte Vecchio, мостот на кој се „стационирани“ повеќето златарски дуќани со повеќевековна традиција...слободно време за индивидуален разглед на градот. Состанок на групата на договореното место. Поаѓање за Лидо Ди Јесоло во касните попладневни часови. Враќање во хотел. Ноќевање.

4.ДЕН (09.03.2024 – сабота) ЛИДО Ди ЈЕСОЛО – ВЕНЕЦИЈА

Појадок. По појадокот – одјавување од хотелот и заминување за Пунта Сабиони, место од каде се качуваме на брод (vaporeto) и пловиме кон „кралицата“ на Јадранот... ВЕНЕЦИЈА - град во североисточна Италија и главен град на регионот Венето. Изграден е на група од 126 острови кои се разделени со пространства на отворени води и со канали; делови од градот се поврзани со 472 мостови. Градот историски бил главен град на Република Венеција речиси еден милениум, од 810 до 1797 година. Тој бил голема финансиска и поморска сила за време на средниот век и ренесансата, бил првиот вистински меѓународен финансиски центар, кој се појавил во 9 век и го достигнал своето најголемо значење во 14 век. Ова ја направи Венеција богат град низ поголемиот дел од нејзината историја.

Нема никаде слично место на светот. Магичен град кој се издигнува од водата како некој филмски сет од фантазијата. Елегантни ренесансни палати стиснати меѓу продавници за намирници и вински барови. Цркви со ренесансни уметнички ремек-дела, надвиснати над секоја уличка и канал. Гондоли се пробиваат меѓу фериботите и транспортните бродови, зајдисонце во лагуната...Венеција е градот од соништата на сите!!! По краткото пловење (30-40 мин.) стигнуваме до Венеција и веднаш пред нас излегува Palazzo Ducale (Дуждевата Палата), седиште на оние кои своевремено управувале со овој град-република...Ремек-дело на готската архитектура, зградата и нејзината скулпторска декорација датираат од различни периоди. Во внатрешноста има дела од уметници како што се Тицијан, Веронезе, Тинторето, а тука се и огромните соби на советот, извонредно украсени станбени станови и строги затворски ќелии – поврзани преку „Мостот на воздишките“ со оваа прекрасна палата...Најпознатиот сестиер (област) во Венеција го има и еден од најпознатите плоштади во светот, а тоа е Piazza San Marco (Свети Марко). Закотвени на едниот крај покрај базиликата, групирани околу него се ресторани, музеи, продавници, оркестри кои свират на плоштадот, гулаби, Дуждовата палата, високата камбанарија, астролошката саат-кула, плус прекрасни кафулиња и ресторани како Florian и Quadri…се разбира, неизбежна атракција за посета која се наоѓа исто така на овој плоштад е легендарната basilica San Marco… прекрасен стар храм, кој првично бил замислен од Венецијанците да изградат црква со невидена убавина. И навистина, успеаја во тоа. Овде има многу антички реликвии кои дошле по ограбувањето на Константинопол од страна на крстоносците во 1204 година. Исто така, базиликата е место каде се сместени моштите на свети апостол Марко, донесени од Александрија, а целата приказна за нивниот транспорт до Венеција е опишана на позлатениот мозаик над влезната врата од базиликата...како што се движиме низ тесните улички, бројните канали и мостови слушајќи за Марко Поло, Казанова и други бројни великани на овој град – стигнуваме до една атракција – мостот RIALTO, се смета за вистинско срце на Венеција, овој значаен мост кој го премостува каналот GRANDE, се карактеризира со неговиот лак од 24 метри, изграден на приближно 12.000 дрвени столбови кои сè уште го поддржуваат мостот повеќе од 400 години откако бил изграден…слободно време. Состанок на групата на договореното место. Враќање кон Пунта Сабиони во попладневните часови. Поаѓање за Македонија. Ноќно и денско патување, со кратки попатни одмори, преку Словенија, Хрватска и Србија.

5.ДЕН (10.03.2024 – недела) БИТОЛА – ОХРИД

Пристигнување во Битола во попладневните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 139 € (8.620,00 ден.) – со УПЛАТА на целосен ПАКЕТ факултатива од 85 €!

159 € (9.860,00 ден.) – редовна цена

 

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ: Исклучиво во денарска противвредност

НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ: 30 % од сумата при резервација – готовински или со платежни картички. Останатиот износ до полната цена на аранжманот – готовински или со платежни картички, најкасно 10 дена пред поаѓање или на основа на фактура која мора да биде реализирана во рок од 7 дена од датата на издавање, а најкасно 10 дена до почетокот на аранжманот.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

- Превоз со автобус на горенаведената релација;

- Посета на Трст;

- Посета на ТЦ ПАЛМАНОВА;

- 2 НП во хотел со 3* во Лидо ди Јесоло (вклучена туристичка такса);

- ТРАНСФЕР на ПАТНИЦИ без надокнада од Струга, Охрид, Ресен, Прилеп, Кавадарци, Велес, Скопје, Куманово;

- организација, водство и реализација на аранжманот;

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

- Факултативните излети и посети;

- влезниците при посета на културно-историските споменици;

- патничкото осигурување (280,00 ден)

 

ЦЕНИ за ФАКУЛТАТИВАТА:

- целодневниот излет за ФИРЕНЦА (бус + метро + локален водич) – 60 € по лице;

- факултативната посета на ВЕНЕЦИЈА – ОБАВЕЗНА УПЛАТА при резервацијата (бус трансфер + брод до Венеција + стручен водич) - 30 € по лице;

 

НАПОМЕНА:

Организаторот на патувањето го задржува правото да во случај на измена на цената на превозот, измена на девизниот курс, недоволен број на пријавени патници и слично, ја промени цената на патувањето. Во рамките на разгледувањето на градовите или локалитетите наведени во програмата, не се предвидени посети ниту обиколка на ентериери, јавни градби, институции и споменици на културата, освен кога тоа е посебно назначено. За патувањето во ЕУ патникот треба да поседува важечки пасош со важност од минимум 3 месеци од датата на завршувањето на аранжманот. Патникот е лично одговорен за исправноста и важноста на својот пасош, организаторот на патувањето не е овластен и не ја цени исправноста на патните и други исправи. За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 35 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.

bottom of page