top of page

Acerca de

SARAEVO 2.jpg

САРАЕВО

САРАЕВО | МОСТАР (Нова Година 2024)

1 ДЕН (29.12.2023 – петок): ОХРИД – БИТОЛА 

Поаѓање за Сараево во 19:00 ч преку граничниот премин Табановце , низ Србија со попатни паузи и царински формалности.
 

2 ДЕН (30.12.2023 – сабота): САРАЕВО 

Во утринските часови пристигнување во Сараево и разгледување на градот со локален водич: Врело Босне, Грбавица, народниот театар, градското собрание, па се оди пеш по Башчаршија, Којунџилук, Еврејскиот Храм, Величенствената Газихусербегова џамија, Катедралата. Сместување во хотел. Слободно попладне. Ноќевање.
 

3 ДЕН (31.12.2023 – недела): МОСТАР – САРАЕВО

Појадок. Факултативна посета на Титовиот Бункер. Факултативно излет до Мостар со попатна посета на Благај и Мостот на Неретва - познат од 2 - та светска војна од Битката на Неретва и Стариот мост на Неретва во Мостар - симбол на градот.  Попладнето враќање во Сараево. Дочек на Новата 2024 Година. Факултативна вечера во ресторан со музика. Ноќевање.
 

4 ДЕН (01.01.2024 – понеделник): САРАЕВО – ВИШЕГРАД – МАКЕДОНИЈА

Појадок. По појадокот – факултативна посета на Босанските Пирамиди. Потоа поаѓање за Сараево со посета на Шопинг центар. Попладнето Заминување  за Вишеград каде ќе се види Мостот на Дрина изграден од Мехмед Паша Соколовиќ, како и Андриќ Град или Камен град . Потоа продолжување за Македонија, ноќно возење со попатни паузи.
 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 6.600,00 денари
 Редовна цена: 7.600,00 денари
 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:
– Превоз со туристички автобус
– Сместување во хотел со 3* или 4* на база 2 ноќевања со појадок
– Разглед на Сараево со локален водич
– Организација и придружник на патувањето
 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:
– Мостар, Благај, Титов Бункер – 40 евра
– Босанските пирамиди (Тунел равно)- 25 евра

– Туристичка такса– 2 евра од лице за две ноќевања (задолжително)
–  Патничко осигурување


ПОПУСТИ И ОПЦИОНАЛНИ ДОПЛАТИ:
– Доплата за еднокреветна 30€ од цената на аранжманот;
– Дете 2-10год. во придружба на 2 возрасни плаќа 45€/2.790мкд;
– Дете 11-14год. во придружба на 2 возрасни плаќа 75€/4.650мкд;
 

НАПОМЕНИ:
– За ова патување потребно e да поседувате валиден биометриски пасош, најмалку 3 месеци пред истек.
– Со потпишување на договорот на патниците им се доделуваат седишта според времето на уплата, доколку одредени патници имаат посебни барања за конкретно седиште истото го доплаќаат во агенција.
–  Цените се дадени во евра за уплата исклучиво во денарска противвредност по курс 1€=62мкд.
–За резервација потребна е задолжителна уплата на депозит од најмалку 30% доплата најдоцна до 2 недели пред поаѓање.
– Цените се дадени по лице за најмалку 2 лица во соба.
– За реализација на факултативите потребен е минимум од 30 патници, во случај на недоволен број на пријавени, агенцијата го задржува правото за отказ на факултативата.
– Реализацијата на излетите е во зависност од временските услови, организаторот го задржува правото во случај на неповолни временски услови да ги откаже излетите.

bottom of page