top of page

Acerca de

Decorative Lamps

ИСТАНБУЛ

ИСТАНБУЛ ОД 1001 НОЌ

Главниот град на 3 империи ќе ве освои бидејќи е многу повеке од само име од историјата. Ова е еднинствениот град кој поврзува 2 континенти, град на спротивности и на извонредни традиционални вредности. Многумина го нарекуваат „Главниот град на светот“, други пак „Мостот помеѓу Европа и Азија“. Сепак, Истанбул е најголемиот град во Турција и еден од најголемите градови во светот, со население од над 13 милиони жители . Светски центар од непроценлива вредност во минатото но и во сегашноста... мозаик од бројни историски и културни убавини, главен град на многу цивилизации, денес дом на жители од целиот свет. Истанбул е единствен град, град кој премостува два континенти, град кој ќе разбуди сосема поинакви чувства во Вас. Не го пропуштајте залезот на сонцето во Истанбул... кога градот се пали како слика, силуетите на џамиите се издигаат над градот, а сонцето и месечината се поздравуваат додека денот се претвора во ноќ... Во тој момент ќе се чувствувате како султан во лулката на цивилизациите. Има многу да се доживее и почуствува во Истанбул. Дали сте подготвени да го истражите овој магичен град?

1 ДЕН (29.12.2022 – четврток): СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ

Состанок на групата на спортски центар Борис Трајковски  во 15:00 ч.Тргнување во 15:30. Се патува преку граничниот премин Богородица  и низ Грција. За време на патувањето, водичот на групата ќе ја презентира програмата на патниците.Ноќно возење со попатни паузи.   

 

2 ДЕН (30.12.2022 – петок): ИСТАНБУЛ

Пристигнување во Истанбул во утринските часови.  

Започнува магијата... Истанбул од 1001 ноќ...

 

ПАНОРАМСКИ РАЗГЛЕД НА ЕВРОПСКИ ИСТАНБУЛ: 

Панорамско разгледување на градот со автобус:  Аксарај, Лалели џамија, Универзитетот Бејазит, Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотелот (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), стадионот на  ФК Бешикташ, Галата мостот, Сулејманије џамијата, Новата џамија, Египетскиот пазар...

ТАКСИМ – плоштад на Европската страна со својата прочуена пешачка улица Истиклал, полна со многубројни бутици, шопинг центар, ресторани. Можност да посетите голема фамилијарна продавница која изработува  традиционални кондиторски производи.

 Сместување во хотел и кратка пауза за одмор.

 

БАЛАТ / ВСЕЛЕНСКАТА ПАТРИЈАРШИЈА / кулата САФИР: 

Волшебно попладне: Одиме во живописниот кварт Балат, стара христијанска област која настанува по освојувањето на Истанбул од Султан Мехмед II Фатих. Прекрасни дрвени куќи во разни живописни бои, мали кафулиња. Улички каде се снимени повеќеТВ серии и филмови. Тука е сместена и Вселенската Патријаршија и старата Грчка гимназија. Ќе уживате во прошетката низ Балат.

САФИР – облакодер: Ве водиме до највисоката зграда во Европа, 236 м. Експресниот лифт ве искачува до  прекрасна тераса-видоковец, со спектакуларен поглед: Истанбул на дланка. Единствена можност да се вклучите во SkyRide -4D неверојатно доживување на симулација на лет со хелихоптер над Истанбул и културно историските споменици, неверојатно доживување.

Враќање во хотел. Ноќевање.

 

3 ДЕН (31.12.2022 – сабота): ИСТАНБУЛ 

Појадок.  Денот е предвиден за нови возбудливи посети и приказни од 1001 ноќ.

ДОЛМА БАXЧЕ ПАЛАТА:  Посета на најбогатата, најубавата и последната султанска палата, на брегот  на Босфор. Резиденција на Султаните од 1853 г. до 1922 г. Тука престојувал и починал  основачот на денешна модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк. Се посетува  Резиденционалниот дел од Палатата.

КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОР: Заминуваме на прекрасно и возбудливо крстарење по БОСФОР со приватен брод и водич: тврдината Румели Хисар, “Beyler beyi”  палатата... Ќе уживате во прекрасниот  поглед на раскошните палати на светски познатите политичари и бизнисмени ( Тансу Чилер...),  Kiskulesi (Моминската кула) , Султанската палата Чираган ... палатите од Турските ТВ серии... 

ОТОМАНСКИ И ВИЗАНТИСКИ ИСТАНБУЛ: Ве водиме во славното и бурно минато на Османлиското царство: со локален водич ќе се запознаете со познатата  црква АЈА СОФИЈА , ќе влезете во најпознатата султанска палата во светот - Топ Капи Палатата и ќе го видите Султанскиот Харем . Потоа ќе се воодушевувате на големината на Сината џамија, Султан Ахмед плоштадот и Византискиот хиподром. Можност да се посети и Подземната византиска цистерна од каде градот бил снабдуван со вода за пиење.  Пешки продолжуваме до Капали чаршија . Слободно време. Враќање кон хотел индивидуално. Вечерта ве носиме на дочек на Новата Година на еден од многуте Истанбулски плоштади. Враќање во хотел после полноќ 

Ноќевање.

 

4 ДЕН (01.01.2023 – недела): ИСТАНБУЛ 

Појадок.  Ден предвиден за релаксирани излети

Предпладне: ПРИНЦЕСКИ ОСТРОВА: Пловите со брод низ Мраморното море кон Принцеските острови и посета на Buyuk ada (Големото острово). Овој архипелаг се состои од 9 острови и на нив е забранета употреба на моторни возила. Превозно средство: некогашната коњска кочија –Пајтон е заменета со електрични возила, со кој предлагаме да се возиме околу островот. Островот е многу пошумен, со убави плажи, прекрасни стари куќи од Отоманскиот период... остров на кој  императорот Јустин 1ви, внук на Императорот Јустинијан и Теодора, изградил палата и манастир. Препорачуваме  ручек во еден од многуте рибни ресторани.

Попладне: АЗИСКИ ИСТАНБУЛ: Посета на Азиската страна на Истанбул.

Ускудар: еднa од најважните турски населби уште од времето на Османлиите. Тука се наоѓа убавата џамија на Михримах Султан (ќерката на Сулејман Величенсвени и Хурем). Во непосредна близина на брегот на Ускудар  се наоѓа  Моминската кула.

Бејлербеј: прекрасно место покрај самиот Босфор. Место со многу рибни ресторани. Место каде се снимени бројни турски серии. Дом на Бејлербеји палатата. 

WATERGARDEN SQUARE MALL : Продолжуваме кон  најновиот монденски трговски центар во срцето на Аташехир, дел од Истанбул , на Азиската страна, отворен во 2017 г.

Еден нов стил на градба концентриран околу прекрасниот  базен со фонтани. Ексклузивна кореографија на играта на водата, светлоста, ласерот, музиката – огнено шоу. .. многу ресторани,  кафетерии, забавни паркови, кина... Во склопот на трговскиот центар се наоѓа огромен Аквариум со над 10.000 морски суштетства и тигар-ајкули.

Враќање во хотел преку Босфорскиот мост симболот на Истанбул – Ноќна панорама на Истанбул.

Ноќевање.

 

5 ДЕН (02.01.2023 – понеделник): ИСТАНБУЛ

Појадок.  По појадокот го сместуваме багажот во автобус. Магијата од 1001 ноќ продолжува.

ПЈЕР ЛОТИ и заливот ЗЛАТЕН РОГ: Се возиме покрај брегот на Златниот Рог кој скоро завршува  кај едно панорамско возвишување наречено Пјер Лоти, според еден Француски поет. Со жичара или пеш се искачуваме до видиковецот. Можност да го испиете утринското Турско кафе направено на топол песок и пробате Ѓозлеме, уживајќи во прекрасната панорама на Истанбул под нас.

ФОРУМ:  Напуштајќи го Истанбул, го посетуваме големиот шопинг центар Форум. Во самиот центар се наоѓа и големиот Аквариум а во непосредна близина продавницата на Декатлон и Икеа.  Во попладневните часови заминуваме за Скопје. Ноќно возење преку Грција.

 

6 ДЕН (03.01.2023 – вторник): СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје  во раните утрински часови.

 

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 179 €/ 11.100 ден.

 

 

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:

 •          Превоз со високотуристички автобус

 •          на релација Скопје – Истанбул - Скопје

 •          Сместување во хотел 3*  / 3 НП

 •          Капали чаршија

 •          Посета на Форум, Декатлон, Икеа

 •          Професионален туристички пратител на групата

 •          Професионален  локален туристички водич

 

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 •          Факултативни излети:

 •          Задолжителен Панорамски разглед на европски Истанбул – 10€

 •          Крстарење по Босфор – 20€

 •          Азиски Истанбул – 25€

 •          Пјер Лоти и Златен Рог: – 10€

 •          Крстарење кон Принцеските острови – 30€

 •          ЕВРОПСКИ ПАКЕТ: Балат + Сафир + Таксим: 40 € (со вклучени влезници )

                АЗИСКИ ПАКЕТ: Азиски Истанбул + Крстарење кон Принцески острови : 50 €

                ИСТАНБУЛ FULL: Европски пакет+Азиски пакет+крстарење по Босфор+Пјер Лоти+панорам. разглед: 125 €

 •          Долма Бахче сарајот со локален водич   (Резиденционален дел вклучена влезница) – 30€

 •          Топ Капи палата   (без Харемски дел) – 30€

 •          Туристичка такса 3€ за целиот престој, по лице (се плаќа во агенција)

 •          Патничко осигурување (се плаќа во агенција)

 •          Доплата за еднокреветна соба : 3900 мкд

 •          Доплата за избор на седиште во автобус 10€

 

НАПОМЕНА:

 •          За реализација на програмата потребни се минимум 40 лица

 •          Плаќање во денарска противвредност 1 евро = 62 денари

 •          Агенцијата го задржува правото да го откаже патувањето 5 дена пред денот на поаѓање, во случај на недоволен бој на патници.

 •          Пасошот мора да биде со важност мин. 6 месеци од денот на враќањето.

 •          Сместувањето во автобусот е според датумот на уплатата. За избор на седиште по желба (освен првиот ред), се доплаќа 10 евра (по седиште).

 •          Агенцијата го задржува правото за промена на излетите по денови и сатници

bottom of page