top of page

Acerca de

docek-nove-godine-u-beogradu.jpg

БЕЛГРАД

БЕЛГРАД (Нова Година 2024)

1 ДЕН (30.12.2023 – сабота): ОХРИД – БИТОЛА – БЕЛГРАД

Состанок на групата во 00:15 часот и поаѓање за Белград. Ноќно патување со попатни паузи и царински формалности. Пристигнување во Белград во утринските часови. Разгледување на градот со локален водич: плоштадите Теразије, Славија, храмот Св. Сава, булеварот на Револуцијата, Калемегдан:Воениот музеј, Споменикот на победникот. Сместување во хотел. Слободно време за прошетка во центарот на Белград, по пешачката улица Кнез Михајлова или факултативна вечера во ресторан на Скадарлија. Ноќевање.

2 ДЕН (31.12.2023 – недела): НОВИ САД – БЕЛГРАД

Појадок. Факултативен целодневен излет до Нови Сад – разгледување со  локален водич: Петроварадинската тврдина, улицата на Јован Ј. Змај, Дунавската улица – пешачка трговска зона, Градското собрание. Слободно време во центарот на Нови Сад. Попладнето враќање во Белград. Дочек на Новата 2024 година на плоштад со богата музичка програма. Ноќевање.

3 ДЕН (01.01.2024 – понеделник): БЕЛГРАД –МАКЕДОНИЈА

Појадок. После појадокот можност за факултативно крстарење со сплав по реките Сава и Дунав. Потоа  слободно време  на “Београд на вода”, каде можи да се посети и Трговскиот шопинг центар “Галерија”. Попладнето поаѓање за Македонија со попатни одмори. Пристигнување во Македонија во доцните вечерни часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 10.500,00 денари

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:
– Автобуски превоз на дадената релација
– Сместување во хотел со 3* – 2 ноќевања со појадок
– Разгледување на Белград со
локален водич
– Организација и водство на аранжманот
 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

  • Здравствено патничко осигурување

  • Целодневен излет до Нови Сад – 20 евра

  • Крстарење по Сава и Дунав – 15 евра

  • Вечера на Скадарлија - 20 евра

  • Влезници за посетите во локалитетите и другите културни споменици.

 
ФАКУЛТАТИВНИ ИЗЛЕТИ:
Крстарење по Сава и Дунав: 15 ЕВРА
Запознајте го Белград на поинаков начин. Разглед на Белград од реките Сава и Дунав:  Вливот на Сава во Дунав, Големиот воен остров, Калемегданскиот парк и београдската тврдина, Кулата Небојша. Дорчол, Соборната црква, Београдските мостови на Сава.
 

Посета на Нови Сад: 20 ЕВРА
Разглед на градот: улицата на Јован Ј. Змај, Дунавската улица – пешачка трговска зона, Владичанскиот двор, плоштадот со Градското собрание и католичката црква, Петро-варадинската тврдина.

Вечера на Скадарлија: 20 ЕВРА
Улицата е долга околу 500 метри и се наоѓа во најстрогиот центар на Белград. Скадарлија била слабо осветлена, поплочена со калдрма кој бил обичај за турската империја и тој обичај е задржан до ден денес. Скадарлија е место кое денес е посетено од страна на секој турист кој иде во овој град. На оваа улица се наоѓаат прочуените кафани Три Шешира, Два Јелена, Има дана... Во Скадарлија едно време живеел и познатиот сликат Момо Капор. Ова е одлична прилика да го запознаете Белград на вистински начин.
 

НАПОМЕНИ:
– Доплата за еднокреветна 80 € од цената на аранжманот;
– Дете 2-11,99 год. во придружба на 2 возрасни плаќа 70 % од сумата.
– За ова патување потребно e да поседувате валиден биометриски пасош, најмалку 3 месеци пред истек, или лична карта.
– Со потпишување на договорот на патниците им се доделуваат седишта според времето на уплата, доколку одредени патници имаат посебни барања за конкретно седиште истото го доплаќаат во агенција.
–  Цените се дадени во евра за уплата исклучиво во денарска противвредност по курс 1€=62мкд.
– За резервација потребна е задолжителна уплата на депозит од најмалку 30% доплата најдоцна до 2 недели пред поаѓање.
– Цените се дадени по лице за најмалку 2 лица во соба.
– За реализација на факултативите потребен е минимум од 30 патници, во случај на недоволен број на пријавени, агенцијата го задржува правото за отказ на факултативата.
– Реализацијата на излетите е во зависност од временските услови, организаторот го задржува правото во случај на неповолни временски услови да ги откаже излетите.

bottom of page