ВЕНЕЦИЈА

1 ДЕН (петок – 17.04.2020): СКОПЈЕ                                      

Состанок на групата во 13.30 ч на паркингот спроти спортски центар Борис Трајковски. Поаѓање во 14.00ч. Се патува преку грaничниот премин Табановце, Србија, Хрватска, Словенија. Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности.

 

2 ДЕН (сабота – 18.04.2020): ВЕНЕЦИЈА – ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО

Пристигнување во Лидо ди Јесоло во предпладневните часови.Заминување за Венеција. Превоз со брод од пристаништето Пунта Сабиони до Венеција. Прошетка низ Заспаната убавица од средниот век. плоштадот и црквата Сан Марко, мостот Риалто, мостот на воздишките, Дуждевата палата, каналот Гранде... Слободно време за индивидуални прошетки. Убаво е да се искачите на кулата звоник од каде има прекрасен поглед на цела Венеција и секако возете се со гондола низ каналите на Венеција, посетете ја Дуждевата палата и црквата Св.Марко.   Сместување во хотел. Ноќевање.

 

3 ДЕН (недела – 19.04.2020): ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО – ФИРЕНЦА

Појадок. По појадокот предлагаме целодневен излет до Фиренца. Фиренца, лоцирана во срцето на Тоскана на реката Арно, својот подем го доживува за време на моќната Фамилија МЕДИЧИ кои владееле од XIV- XVII век, кои се познати како големи мецени на уметноста и културата, потикнувачи на ренесансниот период. Разглед на градот со локален водич: Палатата Векио, Катедралата Дел Фиори, Крстилницата Сан Џовани, Плоштадот Сињори, Галеријата УФИЦИ, Мостот ПОНТЕ ВЕКИО, Црквата Санта Кроче, Палатата Пити...  Во вечерните часови враќање во Лидо. Ноќевање.

 

4 ДЕН (понеделник – 20.04.2020): ЛИДО ДИ ЈЕСОЛО – СИРМИОНЕ – ВЕРОНА

Појадок . Напуштање на собите. Ве водиме до Сирмионе-езеро Гарда, познат по своите термални извори и прекрасна средновековна архитектура а потоа посета на Верона. Прошетка низ плоштадите Бра, Ербе и Данте, Арената, куќата на Јулија.Слободно време за прошетка по пешачката улица Мазини, и можност за шопинг. Не пропуштајте добра Италијанска пица на плоштадот Бра. Во договор со водичот поаѓање кон Скопје.  Ноќно возење со попатни паузиза одмор и царински формалности.

 

5 ДЕН (вторник – 21.04.2020): СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во попладневните часови .

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 8.000,00 денари – за УПЛАТА до 15.02.2020

Редовна цена на аранжманот:  9.240,00 денари

                                                                                                                                

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

-Превоз со високотуристички автобус на наведената релација

-2 ноќевања со појадок во регија Венето, хотел 3*

-Организација на аранжманот

- Лиценциран туристички придружник на патувањето

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

- Превоз+Разглед на Венеција + бродски билет до/од Венеција  20 

- Целодневна посета на Фиренца 45 €

-Целодневна задолжителна посета на  Веронаи Сирмионе 20€

- Крстарење со брод по канал Гранде 15€

- Туристичка такса за ноќевање во Италија( 1€  по лице по ноќ, се плаќа во агенција)

- Влезници за музеи и споменици

- Задолжително патничко осигурување (без франшиза)

- Доплата за еднокреветна соба 2.100 денари

         

НАПОМЕНИ:

  • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.

  • Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари

  • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%,целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање

  • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
1/1