Ф.jpg

СПЛИТ | ТРОГИР | ДУБРОВНИК

Во светот е добро позната магијата на Далмација. Синото Јадранско Море, кристално и чисто, едно од најчистите во Европа, како ѕвездите на ноќното небо - така илјадници острови се расфрлани низ Јадранот, секој од нив уникатен, чувајќи одредена тајна. Истражете го овој магичен регион, неговата природна убавина и богатата култура и традиција. Разговарајте со локалното население и дознајте од прва рака за животот на оваа област некогаш и денес. Делови од нејзините убавини Далмација крие во нејзината внатрешност...има богатство од копнени води, реки и езера, полни со разновидна флора и фауна. Овде традиционалните занаети сè уште се живи и сè зрачи со посебен шарм и спокојство, карактеристично само за регион каде што луѓето живеат во склад со природата. Дојдете со нас на ова патување и дозволете  да Далмација Ве освојува со секој нов чекор. Ќе бидете воодушевени!

 

1 ДЕН (петок – 04.03.2022): БИТОЛА

Состанок на групата на Градската Автобуска станица во 16.30 часот. Поаѓање за Хрватска во 17.00 часот...патот води преку г.п.Ќафасан, Албанија, Црна Гора...ноќно и денско патување, со кратки попатни паузи.

2 ДЕН (сабота – 05.03.2022): СПЛИТ

Пристигнување во утринските часови во главниот град на овој регион. Разглед на градот... Оваа “турнеја“ започнува пред споменикот на Григориј Нински и Ве води низ 1.700.годишна историја во ѕидовите на историскиот комплекс на листата на УНЕСКО, а потоа се движи кон други, но ништо помалку восхитувачки локалитети и работи што треба да се видат во Сплит, како што се Градскиот часовник, Ривата, Народниот плоштад, Старото градско јадро, Градското собрание, Перистилот, како и неизбежната Диоклецианова Палата – масивен комплекс на Римски руини и веројатно најважниот историски локалитет во Сплит...атракција која е задолжителна за секој посетител. На крај, дали сте сонувале да видите некои од локациите за снимање на познатата серија Game of Thrones? Искористете ја оваа единствена можност и посетете ги тие места и видете како изгледаат во реалниот живот. Локалниот водич ќе Ве однесе низ улицата на Сплит покажувајќи ви каде се снимени различни сцени...ќе талкате по визбите во кои живееле робовите од четвртата сезона, ќе шетате по улиците каде што трчале, ќе видите каде Денерис ги чувала своите змејови во петтата сезона, ќе влезете во ходникот каде што Синовите на Харпијата ја чекале Неизвалкани и прошетајте низ улиците каде што патролираше Неизвалканата армија...сместување во хотел. Слободно попладне. Вечерта – по желба, прошетка по „Рива“, посета на ноќен клуб и сл...Ноќевање.

3 ДЕН (недела – 06.03.2022): СПЛИТ – НП КРКА – ТРОГИР

Појадок. По појадокот - слободно време или факултативен полудневен излет до Националниот парк КРКА и Трогир...за патниците кои го посетиле НП ПЛИТВИЦЕ – еве можност да споредат кој од овие 2 Национални паркови е поубав...наше субјективно мислење е КРКА, а Вашето ќе го кажете ако ја посетите оваа огромна, главно непроменета област со исклучителни и повеќекратни природни вредности...паркот вклучува еден или повеќе зачувани или малку изменети екосистеми. Неговата намена е пред се научна, културна, едукативна и рекреативна, а поради посетителите има и туристички активности. Излетот продолжува со Трогир...ако барате „среќа“, Трогир е местото што мора да го посетите. Релјефот на грчкиот бог по име Каирос (бог на среќниот момент) е пронајден на таванот на приватна куќа во Трогир, па затоа Трогир често го нарекуваат „град на среќниот момент“. Секоја улица има приказна која локалниот водич ќе Ви ја пренесе...искусете ја магијата на Трогир со 2-часовна пешачка тура...опуштената прошетка ќе Ви ги овозможи сите историски знаменитости на средновековниот град. Целиот остров е под УНЕСКО од 1997 година, така што градот обично се нарекува и музеј на отворено. Катедралата Свети Лоренс (со својот извонреден портал од мајсторот Радован), Тврдината Кармеленго, Кулата Свети Марко,  Дрвениот мост (врската помеѓу копното и островот), Градската порта, Градското собрание, Саат кулата Свети Себастијан, црквата Свети Доминик, црквата Свети Никола, Градскиот парк, Големиот камен мост се дел од знаменитостите кои ќе ги посетите во овој „скапоцен камен“ на Далмација, додека шетајќи по шеталиштето (Рива) во Трогир, ќе се воодушевите од широките гранки на палми и мноштво луѓе кои го поздравуваат сонцето пиејќи кафе на Далматински начин...повторуваме – Далматинскиот начин...љубопитни? Враќање во хотел во касните попладневни часови. Слободно време. Вечерта – факултативна посета на “коноба“ со комплетно мени и програма...Ноќевање.

 

4 ДЕН (понеделник – 07.03.2022): СПЛИТ – ДУБРОВНИК

Појадок. По појадокот – одјавување од хотелот. Посета на ТЦ “CITY CENTER”…слободно време за шопинг и релаксација. На пладне - заминување за „Република Рагуза“ или Дубровачката Република (факултативен разглед)...со пешачката тура на „Страдун“ ќе се запознаете со сите главни знаменитости, архитектура и историја на овој познат град. Во придружба на нашиот искусен водич, приказната за златното време на Дубровник ќе се расплетува пред вашите очи...пешачката тура Ве води околу Стариот град преку фонтаната Онофрио и нагоре по улицата Пријеко до Старото пристаниште - клучот за трговскиот и поморскиот успех на Дубровник. Попатно ќе ја посетите Свети Спас, грандиозната Францисканска и Доминиканска црква и ќе видите винови лози за кои се верува дека се стари повеќе од 100 години. Бродовите од Дубровник беа познати низ Медитеранот, а галеони од Републиката можеа да се најдат во морнариците низ Европа и пошироко. Овие бродови беа изградени и натоварени во легендарниот Арсенал, кој е уште една станица на турнејата. Откако во „Старото пристаниште“, вашиот водич ќе ги раскаже интригантните приказни за познатиот карантин и блиските тврдини Свети Лука и Свети Јован, како и фасцинантните легенди за црквата Свети Блез, катедралата, Ректорската палата, Палатата Спонза и Колумната на Орландо. Турата трае околу час и половина и за тоа време ќе бидете едуцирани и забавувани, информирани и ќе заминете со вистинско разбирање на повеќеслојното минато на Дубровник...овде, повторно се сретнуваме со  GAME of THRONES…Дубровник беше совршен избор како амбиент за главниот град во GAME of THRONES – поради тоа што не само што има прекрасни природни и историски локации, туку и реалната историја на градот често може да се натпреварува со „Кралското слетување“ за политички интриги и чудни приказни (погледнете ги фотографиите што ги прикажуваат сликите од екранот од соодветните епизоди за да го ставите сето тоа во контекст). Слободно време за индивидуален разглед на градот и релаксација. Поаѓање за Македонија во 18.00 часот, патот води преку Црна Гора и Албанија...ноќно патување, со кратки попатни паузи. Пристигнување во Битола во раните утрински часови – наредниот ден.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 6.950,00 денари (112 €)

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

Автобуски превоз;

2 НП во хотел со 3* (Сплит или околина);

Разглед на Сплит со стручен водич;

ТРАНСФЕР на ПАТНИЦИ без доплата од Скопје, Велес, Кавадарци и Прилеп;

Организација, водство и реализација на аранжманот.

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

Патничко осигурување;

Полудневниот излет за НП КРКА (автобус+влезница за паркот+стручен водич) и ТРОГИР (автобус+стручен водич) – 35 € по лице;

Факултативната вечера во „коноба“ - € по лице;

Факултативниот разглед на Дубровник (автобус+локален водич) – 15 € по лице;

Влезниците при индивидуална посета на културно-историските споменици;

 

  • ВАЖНО: Патувањето се одвива според новите пропишани протоколи за работа со туристички групи. За ова патување потребно е да поседувате COVID докумeнти и тоа : брз анти-генски тест, PCR тест, доказ за вакцинација (со 2 дози), или доказ за прележан COVID 19. Патниците се должни во секое време да внимаваат на својата и безбедноста на сите во групата, како и да ги почитуваат дадените насоки и препораки за однесување во автобус од страна на организаторот;

  • Доколку дојде до „виша сила“ и нереализaција на патувањето (поради новонастанати ситуации кои агенцијата не можела да ги предвиди), уплатените средства ќе бидат вратени на клиентот;

  • Доколку патувањето се реализира според планираното и нема никакви пречки за негова реализација, а дојде до откажување од страна на патникот, тогаш откажувањето ќе се реализира во согласност со општите услови за патување;

  • Патниците се должни самите да внимаваат на валидноста на нивните пасоши. За влез во ЕУ, пасошот треба да важи минимум 6 месеци од денот на враќање, во спротивно можно е патникот да не биде пуштен на територијата на ЕУ. Агенцијата не сноси одговорност доколку настане проблем на самата граница и не е во обврска да рефундира средства од аранжманот, ниту да обезбедува повратен превоз до Македонија;

  • Агенцијата е должна до два дена пред тргнување да ги извести патниците за часот и местото на тргнување;

  • Во хотелите се влегува на првиот ден од престојот од 14 часот. Хотелот од оваа понуда е регистриран, прегледан и стандардизиран од страна на Националната туристичка асоцијација на земјата, така да описот на хотелот е информативен и превземен од веб страницата на истиот. За евентуална отстапка од квалитетот на услугата, организаторот не сноси одговорност, бидејќи тоа зависи исклучиво од хотелот;

  • За разни информации дадени по усмен пат, агенцијата не сноси одговорност;

  • Aгенцијата има право да го откаже патувањето, најдоцна до 5 дена пред терминот на тргнување;

  • За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници;