top of page

Acerca de

Solo Traveler

ИТАЛИЈА

СИЦИЛИЈА (авион)

СИЦИЛИЈА е најголемиот остров во Средоземното Море и еден од 20-те региони на Италија. Тој е еден од петте италијански автономни региони и официјално се нарекува Регион Сицилијана и нејзин главен град е Палермо. Сицилија е во центарот на Средоземно Море, јужно од италијанскиот полуостров во континентална Европа, од кој е одвоена со тесниот теснец Месина. Нејзиното најистакнато обележје е Етна, еден од највисоките активни вулкани во Европа и светот, моментално висок 3.357 м. Островот има типична медитеранска клима и е познат по своите катедрали, лозја, плажи и неверојатна архитектура. Операта во Палермо и барокните цркви на УНЕСКО во Ното и Модика се светски познати сицилијански архитектонски знаменитости, заедно со грчките храмови на долината на храмовите лоцирани во Агриџенто...

Од 1860 година, Сицилија е официјален дел од Италија. Прво, островот беше споен со Кралството Сардинија, а подоцна Кралството Сардинија се спои со Кралството Италија. Од 1946 година, Сицилија е автономен остров во рамките на Италија.

1.ДЕН (сабота – 15.04.’23): БИТОЛА | ТИРАНА | КАТАНИЈА | ЕТНА | САН АЛЕСИО 

Состанок на групата на Градската Автобуска Станица во 00.00 часот...поаѓање за Албанија (Тирана – аеродром) во 00.15 часот. Патот води преку Охрид, Струга, Елбасан...пристигнување на аеродром Тирана околу 04.30 часот. Лет за Катаниа со WIZZ Air во 06.20 часот. Пристигнување во Катанија во 08.00 часот. Се упатуваме кон вториот по големина и важност град на островот...запознајте се со природната убавина на Катанија на оваа пешачка тура...обиколка на замокот Урсино, прошетка по плоштадите, откривајки ги познатите места...Прошетајте низ центарот на градот со вашиот локален водич кој ќе ве фасцинира со историјата на истиот. Погледнете ги спомениците изградени пред неколку векови кои стојат до ден-денес. Многу од структурите на кои ќе бидете сведоци датираат од грчката колонизација на градот во 8 век п.н.е. Уживајте во оваа тура и видете ги следните знаменитости : плоштадот Duomo со катедралата Santa Agata, Pecheria, Castello Ursino, плоштадот San Francesko, Театaрот Greco, плоштадот Dante, Via Gesuiti, scalinata Alesi, плоштадот Universita, плоштадот Vincenco Bellini, плоштадот San Placido…слободно време за индивидуален разглед на градот...продолжуваме кон единствениот жив вулкан во Европа – Етна (3.357 м.) Восхитувајте се на убавината и чудото на највисокиот активен вулкан во Европа, на 1980 м.н.в. Во касните попладневни часови се упатуваме кон Сан Алесио. Сместување во хотел. Ноќевање.

2.ДЕН (недела - 16.04.’23): САН АЛЕСИО | МОНРЕАЛЕ | ПАЛЕРМО 

Појадок. По појадокот – факултативен излет за главниот град на овој прекрасен остров – Палермо...Откријте ги историските споменици на Палермо и научете ја фасцинантната историја на градот, од неговото раѓање под Феникијците преку Римската Република и Византиската империја до денес, со претходна посета на малото место Монреале и велелепната катедрала...Monreale потекнува од латинскиот Mons regalis што значи планина достојна за кралот. Првично беше арапска селска куќа, но доби историско значење дури во 1174 година кога Вилијам II ја изгради познатата катедрала и блискиот Бенедектински манастир. Наскоро таа стана една од најголемите и богати архиепископии на цела Сицилија, а внатре во тоа време имаше различни видови религиозни редови. Во 1700 година, надбискупот Теста ја изградил улицата за спојување на Монреале до блискиот Палермо. Катедралата во Монреале е важна по своите прекрасни внатрешни мозаици меѓу нив е и ликот на Христос Пантократор (Семоќниот Христос) кој се истакнува по својата величественост во наосот. Претставува вредна мешавина на исламска, византиска и романескна архитектура. Споен со него има прекрасно Чиостро (манастир). Тука се и Palazzo Vescoville  (Архиепископскаta палата) и црквата на планината. Изградбата на ова ремек-дело на норманската уметност на Сицилија започнала во времето на Вилијам II во 1174 година и била завршена неколку години подоцна; затоа катедралата има стилска кохерентност која ретко се среќава во други антички градби. Однадвор, можете да се восхитувате на прекрасните врати, елегантниот трем од XVI век на Гагини и богато украсената апсида, покриена со испреплетени сводови и полихромна лава и варовнички влошки. Во внатрешноста, ќе го видите неговиот неверојатен сет на мозаици на златна позадина. Мозаиците, кулминација на големата слика на Христос Пантократор, се создадени помеѓу XII и XIII век и претставуваат приказни од Стариот и Новиот завет. Тоа е најголемиот целосен циклус на Византиската традиција. Бенедиктинскиот манастир (XI век) е апсолутно неверојатен...внатре, не можете да ја пропуштите ориенталната фонтана, опкружена со четиристрана колонада. Додека сте во Монреале, исто така предлагаме да ги посетите остатоците од Норманската кралска палата, семинарот, Chiesa del Monte, украсени со штука од Serpotta, црквата Collegio di Maria (XVII век), црквата Collegiata (XVII и XVIII век) приватни згради и погледот кој го одзема здивот, со поглед на Conca d'Oro (златниот залив). Продолжуваме за Палермо...талкајте по кривулестите улици на Политеама за да ги видите легендарните градби како што се Teatro Politeama и Teatro Massimo, една од најголемите театарски и оперски куќи во Европа. Дознајте за арапско-норманската ера и религиозните обреди на места како што е Capela Palatina (Палатинска капела) од 12.век во Palazzo Reale, воодушевувајте се на прекрасната фасада на катедралата во Палермо, која се карактеризира со различни архитектонски стилови, од готската до раната ренесанса и барокот. Дознајте повеќе за скриените богатства на историскиот центар и слушнете неверојатни приказни кои ве водат на патување низ времето...посета на Porta Felice (XVI век), Fontana Pretoria (XVI век), Quatro Canti (XVI век), piazza Belinni, црквата Santa Maria – Мраморна (XII век), Teatro Massimo (XIX век), Palazzo dei Normanni, Catedrale di Palermo...слободно време за индивидуален разглед на градот. Враќање во хотел во вечерните часови. Ноќевање.

 

3.ДЕН (понеделник – 17.04.’23): САН АЛЕСИО | НОТО | СИРАКУЗА | ТАОРМИНА 

Појадок. По појадокот – заминување на полудневен излет (факултативно) за Ното и Сиракуза...НОТО – гратче кое го дава името на на целата област “Долината на Ното“, заштитена од UNESCO, позната по типичниот Сицилијански барок. Градот е наречен уште и “Камена Градина“, израден по земјотресот од 1693.година, познат е по сценските скали и плоштади кои претставуваат тераси на различни нивоа пред многубројните цркви и палати изработени од локален камен со златна боја...градот низ Кралската порта не пренесува во минатото на барокот...прошетка покрај црквата San Francesco и Бенедиктинскиот манастир на плоштадот на Безгрешна Богородица, а преку главната улица Vittorio Emanuelle стигнуваме црквата Св.Спас и плоштадот помеѓу палатата Duccecio и катедралата San Nicola…продолжуваме кон палатата Nicolaci за да се восхитуваме на познатите барокни балкони, за на крај да завршиме со третиот плоштад 26.Мај со фонтаната на Херкулес и градините на црквата Sanто Domеnicо и театарот на Ното... Авантурата продолжува кон родното место на Архимед - Сиракуза – еден од најважните градови на Античките Грци...прошетка низ историскиот дел на градот – островчето Ortigia…слатководниот извор на нимфата Arethusa, Градската Палата, храмот на Аполон, катедралата DUOMO (посветен на раѓањето на Света Марија) – изграден врз темелите на храмот кој во Античко време бил посветен на богињата Атина...слободно време за индивидуален разглед на стариот град...конечно, на крајот од овој излет – се упатуваме кон бајковитиот, монденски, неверојатно романтичен град – Taormina, град кој е неизбежен на картата на светскиот џет-сет при нивната посета на Сицилија...прошетка низ главната улица Corso Umberto, ограничена со Porta Messina на исток и Porta Catania на запад, воодушевувајќи се на црквата San Giuseppe, Villa Communale, катедралата San Nicola, palazzo Corvaia, мноштвото бутици и продавници со „фирмирана“ роба, кафе-баровите и рестораните – надвиснати над камените тераси со неверојатен поглед кон Јонското море...враќање во хотел во вечерните часови. Ноќевање.

4 ДЕН (вторник – 18.04.’23): САН АЛЕСИО | КАТАНИЈА (аеродром) | ТИРАНА | БИТОЛА 

Појадок (ланч пакет). Трансфер до аеродромот во 06.00 часот. Лет за Тирана во 08.55 часот. Пристигнување во Тирана во 10.15 часот...патувањето продолжува кон Македонија...пристигнување во Битола во попладневните часови.

 

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 28.460,00 денари (459 €)

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА:

– Трансфер (минибус или автобус) на релација Битола – Тирана (аеродром) – Битола;

– ТРАНСФЕР на патници без доплата од Куманово, Скопје, Велес, Кавадарци и Прилеп;

– Авиобилет на релација Тирана – Катанија – Тирана (WIZZ AIR);

– Аеродромски такси;

– Рачен багаж (1 торба или куфер со димензии 42х32х25 см.);

– Трансфер Катанија (аеродром) – хотел – Катанија (аеродром);

– 3 НП во хотел со 3* (Сан Алесио или Џардини Наксос);

– Разглед на Катанија и посета на Етна со стручен водич;

– Организација, водство и реализација на аранжманот.

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА:

– Факултативните излети и посети, влезниците при посета на културно-историските споменици;

– Патничкото осигурување.

ЦЕНИ за ФАКУЛТАТИВАТА:

– Факултативната посета на Палермо и Монреале (трансфер+влезница за Монреале+локален водич) – 60 € по лице;

– Факултатвната посета на Ното,Сиракуза и Таормина (трансфер + локален водич) – 40 € по лице;

– Пријавување за факултативните излети – во агенција.

НАПОМЕНА: 

– Организаторот на патувањето го задржува правото да во случај на измена на цената на превозот, измена на девизниот курс, недоволен број на пријавени патници и слично, ја промени цената на патувањето.

– Во рамките на разгледувањето на градовите или локалитетите наведени во програмата, не се предвидени посети ниту обиколка на ентериери, јавни градби, институции и споменици на културата, освен кога тоа е посебно назначено.

– За патувањето во ЕУ патникот треба да поседува важечки пасош со важност од минимум 3 месеци од датата на завршувањето на аранжманот. Патникот е лично одговорен за исправноста и важноста на својот пасош, организаторот на патувањето не е овластен и не ја цени исправноста на патните и други исправи. 

– За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 19 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање.

– Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.

bottom of page