top of page
1-3.jpg

RIMSKA BANJA SPA 4* - с. Бања

На местото на една од римските терми многу години подоцна е изградено селото Бања. Хотелот Римска бања 4* користи лековита минерална вода од извори со температура од 58º.

Хотелот има вкупно 88 соби, 5 еднокреветни, 53 двокреветни соби, 2 студија, 19 апартмани стандард и 9 апартмани лукс. Минерална вода тече во чешмата и тушот во тоалетите.

RIMSKA BANJA SPA 4* - с. Бања

СМЕСТУВАЊЕ:

Хотелот има вкупно 88 соби , 5 еднокреветни , 53 двокреветни соби , 2 студија , 19 апартмани стандард и 9 апартмани лукс. Минерална вода тече во чешмата и тушот во тоалетите.

 • АПАРТМАНИ СТАНДАРД: Еднособен апартман со поглед на Пирин и Рила , шумата или село Бања. Апартманите имаат спална и дневна соба и мала тераса со маса и столчиња. Во секој апартман: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска ТВ, телефон и бежичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ. На барање може да се обезбеди дополнително легло за спиење – софа.

 • ДВОКРЕВЕТНА СОБА: Една пристојна просторија, повеќето од собите се со тераси со маса и столици. Во секоја соба: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска ТВ, телефон и бежичен интернет работна маса, електронски сеф за лап топ. На барање може да се обезбеди дополнително легло за спиење – софа.

 • ЕДНОКРЕВЕТНА СОБА: Една просторија, три од собите имаат балкони со маса и столчиња. Во секоја соба: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска ТВ, телефон и бежичен интернет работна маса, електронски сеф за лап топ.

ЦЕНОВНИК ЗА ПЕРИОД: 01/11/2022 - 22/12/2022

Цените се за соба на ден – полупансион

Цените се во €, се плаќа во денари, 1 € = 62 денари

Важни информации !!!!!
Дополнителниот кревет е софа или фотелја.
Цените со сино се за две ноќевања петок и сабота и важат за престој од 2 или повеќе ноќевања.
Цените со црвено се за едно ноќевања петок или сабота .
За време на училишните празници и државните празници, важат викенд цените
Потребна е целосна уплата до 10 дена пред пристигнувањето за да се гарантира резервацијата!

Цените се на ден за соба и вклучуваат:
Ноќевање;
Појадок на шведска маса;
Вечера на шведска маса или сет мени без пијалоци;
Користење на термално спа центар:
два затворени базени со минерална вода со температура на водата од +31°C и +35°C;
Џакузи,
Сауна,
Парна бања,
Турска бања,
Јапонска бања,
Ледена соба,
Фитнес,
Простор за релаксација;
Користење спортско игралиште за тенис, одбојка, кошарка, фудбал;
Безжичен интернет низ целиот хотел;
Сеф за лаптоп во секоја соба;
Корпа за бебиња во собата и детски столчиња за бебиња во ресторанот (додека има залихи);
Необезбеден паркинг со видео надзор;
Туристичка такса и ДДВ.

Деца до 3,99 г. се сместуваат бесплатно на дополнително легло.
Деца до 11,99 г. во редовно легло плаќаат цена на возрасен.
Деца под 11,99 г. не добиваат бањарка.
Пријавувањето е по 14:00 часот, одјавувањето до 12:00 часот.
Рано пријавување. Предмет на достапни соби.
Пријавување од 08:00 до 14:00 часот 50% од цената за ноќевање, за сместување пред 8.00 се плаќа цена за цела ноќ.
Доцна ослободување. Предмет на достапни соби.
Одјавување од 12.00 до 18.00 часот – 50% од цената на ноќевање.
По 18.00 се доплаќа цела ноќ.
Топки, тениски рекети и тениска машина – според ценовникот на хотелот.

Во цената НЕ Е вклучено:
Превоз
Патничко осигурување
Пијалоци за време на оброците
Неспомнати услуги
Личен трошок на патникот

ЦЕНОВНИК ЗА ПЕРИОД: 23/12/2022 - 07/01/2023

Цени за соба на ден – полупансион

Дополнителен кревет е софа или фотелја
За периодот 30.12.2020 – 02.01.2021, сместувањето ќе биде по пакет цени /Новогодишно/.

Цените се на ден за соодветната соба и вклучуваат:
Ноќевање;
Појадок на шведска маса;
Вечера на шведска маса или сет мени без пијалоци;
Користење на термално спа центар: два затворени базени со минерална вода со температура на водата од +31°C и +35°C;
Џакузи,
Сауна,
Парна бања,
Турска бања,
Јапонска бања,
Ледена соба,
Фитнес,
Простор за релаксација;
Користење спортско игралиште (тенис, одбојка, кошарка, фудбал);
Безжичен интернет низ целиот хотел;
Сеф за лаптоп во секоја соба;
Корпа за бебиња во собата и детски столчиња за бебиња во ресторанот (додека има залихи);
Необезбеден паркинг со видео надзор;
Транспорт до и од почетната станица на лифтот за време на скијачката сезона;
Туристичка такса и ДДВ

Попусти, доплати, напомени !!!!!
Деца до 3,99 г. се сместуваат бесплатно на дополнително легло
Деца до 11,99 г. на редовно легло плаќаат цена на возрасен
Деца под 11,99 г. не добиваат бањарка
Пријавувањето е по 14:00 часот, одјавувањето до 12:00 часот
Рано пријавување. Предмет на достапни соби
Пријавување од 08:00 до 14:00 часот – 50% од цената за ноќевање
За сместување пред 8.00 се плаќа цена за цела ноќ
Доцна ослободување. Предмет на достапни соби
Одјавување од 12.00 до 18.00 часот – 50% од цената на ноќевање
По 18.00 се доплаќа цела ноќ
Топки, тениски рекети и тениска машина – според ценовникот на хотелот

ЦЕНОВНИК ЗА ПЕРИОД: 08/01/2023 - 04/03/2023

Цени за соба на ден – полупансион

Цените се во €, се плаќа во денари, 1 € = 62 денари

Во цената Е вклучено:
Ноќевање;
Појадок на шведска маса;
Вечера на шведска маса или сет мени без пијалоци;
Користење на термален спа центар:
Два затворени базени со минерална вода со температура на водата од +31°C и +35°C;
Џакузи,
Сауна,
Парна бања,
Турска бања,
Јапонска бања,
Ледена соба,
Фитнес,
Простор за релаксација;
Користење на комбинирано спортско игралиште (тенис, одбојка, кошарка, фудбал);
Безжичен интернет (wifi) низ целиот хотел;
Сеф за лаптоп во секоја соба;
Корпа за бебиња во собата и детски столчиња за бебиња во ресторанот (додека има залихи);
Необезбеден паркинг со видео надзор;
Туристичка такса
ДДВ

Во цената НЕ Е вклучено:
Патничко осигурување
Превоз
Пијалоци за време на оброците
Неспомнати услуги

Важно:
Дополнителниот кревет е софа или фотелја на расклопување.
За време на училишните празници и државните празници, важат цените за викенд.
Деца до 3,99 г. се сместуваат бесплатно на дополнително легло.
Деца до 11,99 г. во редовно легло плаќаат цена на возрасен.
Деца под 11,99 г. не добиваат бањарка.
Пријавувањето е по 14:00 часот, одјавувањето до 12:00 часот.

01-11_22-12.png
23-12_07-01.png
08-01_04-03.png

ХОТЕЛСКИ СОДРЖИНИ:
На местото на една од римските терми многу години подоцна е изградено селото Бања. Хотелот Римска бања 4* користи лековита минерлана вода од извори со температура од 58С.

 • БАЗЕНИ: Два базени со големина 400 м3 и 600 м3Има два базени , ЕЛИПСА и ТРАПЕЗ со минерална вода со различна температура +- 36С и +32
  Водата во базен ТРАПЕЗ е поладна. Над базенот ЕЛИПСА има пареа поради високата тепмература на водата. Овие природни инхалации се корисни за лекување на бронхитис, астма и други респираторни заболувања како и за лекување и ублажување на алергии.

 • САУНИ: Има две сауни, солена сауна и билна сауна спорит влезот на базенот ЕЛИПСА. Сауната е со влажност околу 15% и со температура од +80 +90 степени. Во солената сауна топлиот воздух е со лековита пареа од морска сол од Поморието на Бугарија. Во билната сауна има различни лековити билки од ПИРИН. Кога се загреваат билките ја пополнуваат сауната со мириси. Не ризикувајте за вашето здравје….Ако имате кардиоваскуларни проблеми консултирајте се со доктор пред да ја посетите сауната!
  Во зима (во сезона) има обезбеден безплатен превоз до и од гондолата во Банско.

 • АМАМ (Турска бања): Турската бања е наследник на римските бањи тоа е топол камен на кој се прави масажата. Температурата во амамот е околу +40 степени. Амамот може да го посетат и деца и лица со нарушено здравје без проблеми.

 • РИМСКА БАЊА: Влажноста во римската бања достигнува 100% и температурата е 45-48 степени. Влагата топлата средина делува како инхалатор, ја зголемува заштитата од настинки, а високата температура ги уништува микробите и токсините во телото. Бањата помага да се зачува не само здравјето туку и младоста. Го подобрува тенот на кожата, ги поправа порите минува низ воспалението ја подобрува исхранетоста на косата и слично.

 • ЈАПОНСКА БАЊА: Во Европа, јапонските минерални бањи се сметаат за егзотични. Две дрвени буриња – со тепмература од 45 и 36 степени во кои можат да влезат 4-6 лица и буре со температура на водата од +8 до +12 степени. Јапонските бањи се корисни првенствено за здравје, а потоа за рекреација и релаксација, свежина на кожата и слично.

 • ЛЕДЕНА СОБА: Ладното ја стимулра циркулацијата на крвта, му дава на телото енергија, помага да се согоруваат калории. А спротиставените температури, наизменични со топла и ладна вода, помагаат за заштита од вируси. Ако сакате да ја подмладите вашата кожа, користете ја нашата снегулка. Отстанувањето на снегот ја тонира кожата и ја стимулира циркулацијата на крвта. Ледената соба наликува на магична пештера. Sидовите се покриени со мраз и снег, а разнобојните светла создаваат чуство дека сте дошле во бајка. За овај третман се користи планинска вода.

 • ХИДРОТЕРАПИЈА НА ТЕЛО

 • СОБА ЗА МАСАЖИ

 • ЗОНА ЗА РЕЛАКС

 • ФИТНЕС САЛА

bottom of page