prague.png
ezgif.com-rotate.gif
adef63c209348c24-image-hanging-christmas

1 ден (петок – 28.12.2018): ОХРИД – СКОПЈЕ – ПРАГА

Организиран трансфер за патниците од Охрид. Состанок на групата на паркингот спроти спортската сала Борис Трајковски во 10:30ч. Поаѓање на автобусот во 11:00 ч. Се патува преку граничниот премин Табановце, Србија. Ноќно возење со попатни паузи.

 

2 ден (сабота – 29.12.2018): ПРАГА

Пристигнување во Прага во пладневните часови. Факултативно панорамско разгледување на градот со локален водич: Горниот град- Храдчани, Катедралата Св. Вито, Златната улица, Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Kaрло IV, Кралскиот пат, Еврејската четврт, Париската улица, Староместанскиот плоштад, Астрономскиот часоник-Орлој, градска куќа, Тинската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка, Прашната кула, Универзитетот на Кaрло четврти, Вацлавскиот плоштад. Националниот музеј. Слободно време за индивидуални прошетки. Сместување во хотел. Ноќевање.

 

3 ден (недела – 30.12.2018): ПРАГА – КАРЛОВИ ВАРИ

Појадок. Препорачуваме полудневен  излет до бањскиот центар Карлови Вари. Посета на деветнаесет извори и прекрасните неоренесансни колонади. Можност да ги погледнете надалеку познатите производи од  порцелан, стаклото Мозер, ликерот Бехеровка како и музејот на Бехеровка .  Враќање во Прага во доцните попладневни часови . Предлагаме  крстарење со брод по реката В’лтава. Слободно време. Ноќевање 

 

4 ден (понеделник – 31.12.2018): ПРАГА – ДРЕЗДЕН

Појадок.Предлагаме целодневен излет до Дрезден. Денеска главен град на покраината Саксонија , некогаш (по втората св.војна) дел од Источна Германија. Основан  уште во 600 г.пне. на обалата на реката Елба . Во еден период населен и од Славонски племиња. Карактеристичен, прекрасен Саксонски стил во архитектурата – богатсво на прекрасни градби , како остатоци од некогашното Кралство Саксонија.  Стариот дел од градот е слика на  богатото и славно минато: Палатата Звингер ,седиште на многу музеи со преку 2000 уметнички слики,прекрасна нео-ренесансна градба , прекрасната Готска  Богородична црква –Frauenkirche,  Кралската палата – денеска државен музеј каде се чува Зелениот трезор,  Палатата Ташенбер (денешен хотел Кемпински ), Августовиот мост на “ Фиренца на Елба “ како што се споредува денешен Дрезден . Излет кој нема да ве остави рамнодушни. Враќање во Прага . Дочек на Нова Година на централниот градски плоштад. Ноќевање.   

 

5 ден (вторник – 01.01.2019): ПРАГА – OUTLET FREEPORT – ВИЕНА

Појадок. Одјавување од хотел. Поаѓање за Виена со попатна посета на OUTLET SHOPPING CENTER  FREEPORT. По пристигнувањето  во Виена, прошетка низ стариот дел на градот:  Стефан Плац, катедралата Св. Стефан...  Слободно време за индивидуални прошетки. Поаѓање за Скопје во вечерните часови.  Ноќно возење.

 

6 ден (среда – 02.01.2019): СКОПЈЕ – ОХРИД

Пристигнување во Скопје во пладневните часови. Трансфер за патниците од другите градови.

 

 

Цена на аранжманот: 10.480,00 денари – за УПЛАТА до 15.11.2018 година

Редовна цена на аранжманот: 11.720,00 денари

 

Цената на аранжманот вклучува:

 • Превоз со високотуристички автобус

 • 3 ноќевања со појадок  во хотел 3* НП во Прага(околина)

 • Hotel Alex 3*, Praga   https://www.alexhotel.cz/

 • Организација и водство на програмата

 • Посета и панорамски разглед на Виена

 • Попатна посета на OUTLET SHOPPING CENTER FREEPORT

 • Организација на аранжманот

 • Лиценциран туристички придружник

 • Организиран трансфер од Охрид, Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Струмица, Штип, Велес

* Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови.

 

Цената на аранжманот НЕ вклучува:

 • Задолжително патничко осигурување

 • Разглед на Прага со локален водич (10€)

 • Факултативен излет Карлови Вари (25€)

 • Крстарење со брод по Влтава (20€)

 • Целодневна посета на Дрезден (30€)

 • Влезници за музеи и локалитет

 • Доплата за еднокреветна соба  4.650 ден

 

НАПОМЕНИ:

 • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.

 • Редоследот на седење е според датумот и редоследот на уплата

 • Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари

 • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање

 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, поради недоволен број на патници или виша сила.

 • Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и место на поаѓање.