paint-brush-stroke-2-24.png

МИЛАНО | АЗУРЕН БРЕГ

1.ДЕН (четврток – 21.05.2020): ОХРИД  БИТОЛА 

Организиран трансфер за патниците од Охрид. Состанок на групата во 06.00 часот на Градската Автобуска Станица. Поаѓање за Италија во 06.30 часот. Патот води преку Ниш, Белград, Загреб, Љубљана...денско и ноќно патување, со кратки попатни одмори.

2.ДЕН (петок – 22.05.2020): МИЛАНО 

Пристигнување во Милано во утринските часови. Краток одмор. Панорамски разглед на градот со стручен водич...тврдината Sforcesco, piazza Duomo – централниот плоштад каде се наоѓа најголемата Готска Катедрала во светот DUOMO, катедрала која ја опкружуваат 3400 статуи со фасцинантен изглед, Via Vittorio Emanuelle – најважната шопинг улица и центарот на вечерните збиднувања, LA SCALA – зградата на Миланската Опера, една од најпознатите оперски куќи во Светот... Сместување во хотел. Слободно време. Ноќевање.

3.ДЕН (сабота – 23.05.2020): МИЛАНО – ЏЕНОВА – САН РЕМО 

Појадок. По појадокот – одјавување од хотелот и заминување за Џенова...обиколка на Џенова – плоштадот Ферари, Операта, Дуждевата палата, Катедралата на Св.Лоренцо, стариот светилник Лантерна (најстариот светилник на светот, кој сеуште е во функција), куќата на Кристофор Колумбо...слободно време. Продолжување на патувањето кон Сан Ремо (регионот Империа), сместување во хотел (околина на Сан Ремо). Слободно време. Ноќевање.


4.ДЕН (недела – 24.05.2020): САН РЕМО – КАН – НИЦА – МОНТЕ КАРЛО 

Појадок. По појадокот – слободно време или Ви нудиме целодневен факултативен излет и посета на Француските бисери на Азурната обала...пристигнување во Кан – прошетка низ Кроазета, каде се наоѓаат хотелите Карлтон, Мажестик, филмската палата, каде се одржува светски познатиот филмски фестивал, тврдината Ле Сук...поаѓање за Ница - туристичко место и едно од најпознатите монденски летувалишта на Азурната обала, препознатливо по преубавите палати, казина, познати хотели...прошетка по т.н. Англиско Шеталиште, кое се протега 5 км. долж преубавото сино море...слободно време. Во попладневните часови – поаѓање за Кнежевството Монако, чиј оснивач е фамилијата Грималди, поточно Франческо Грималди Малиција...посета на Монако – катедралата каде е закопана Грејс Кели, како и сите владетели од фамилијата Грималди, Кнежевскиот двор, Океанографскиот музеј, прошетка низ патеката по која се одржува Ф1 трката, преку која се стигнува до најрепрезентативниот дел од Монте Карло – казиното со позната коцкарница „Монте Карло“, хотелот „Париз“, кафе „Париз“...слободно време. Враќање во хотел. Ноќевање.

5.ДЕН (понеделник – 25.05.2020): САН РЕМО – ВЕРОНА 

Појадок. По појадокот – одјавување од хотелот. Заминување за Верона...Пристигнување во Верона во раните попладневни часови...прошетка низ Стариот Град - плоштадите Бра и Ербе, Арената, куќата на Јулија, саат-кулата...посета на Трговски Центар. Поаѓање за Македонија во касните попладневни часови...ноќно и денско возење низ Италија, Словенија, Хрватска, Србија, со кратки попатни паузи.

6.ДЕН (вторник – 26.05.2020): БИТОЛА – ОХРИД

Пристигнување во Битола во попладневните часови. Транфер за патниците од другите градови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 12.960,00 денари  – за УПЛАТА до 15.04.2020 год.

Редовна цена на аранжманот: 14.200,00 денари 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА: 

– Автобуски превоз на горенаведената релација,

– 1 Н/П во хотел со 3* во Милано,

– Посета на Џенова,

– 2 НП во хотел со 3* во околина на Сан Ремо,

– Посета на Верона,

– ТРАНСФЕРИ без доплата од Струга, Охрид, Ресен и Кичево (попатни трансфери за патниците од Прилеп, Кавадарци, Велес, Скопје и Куманово),

– Организација, водство и реализација на аранжманот.

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ ВКЛУЧУВА: 

– Факултативните излети и посети,

– Влезниците при посета на културно-историските споменици, 

– Патничкото осигурување (без франшиза). 

ЦЕНИ ЗА ФАКУЛТАТИВАТА: 

– Разглед на Милано со стручен водич - 10 € по лице (минимум 30 лица),

– Целодневниот излет и посета на Азурниот брег со стручен водич – 60 € по лице (минимум 30 лица).

НАПОМЕНА: Организаторот на патувањето не е овластен и не ја цени исправноста на патните и други исправи.

ПОСЛЕДЕН РОК ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ: 09.05.2020 год.

За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.

 

Со оваа програма важат Општите услови на т.а. ИНТЕР ТРАВЕЛ и СКТМ.