milano.png
ezgif.com-rotate.gif
adef63c209348c24-image-hanging-christmas

1 ДЕН (сабота – 29.12.2018): ОХРИД – БИТОЛА 

Организиран трансфер за патниците од Охрид. Поаѓање за Италија во 07.30 часот, од Битола. Патот преку води преку Ниш, Белград, Загреб, Трст, Венеција...денско и ноќно патување, со кратки попатни одмори.

2 ДЕН (недела – 30.12.2018): МИЛАНО 

Пристигнување во околината на Бреша во утринските часови – посета на ТЦ Franciacorta Shopping Mall...слободно време за шопинг – шанса да ги искористите големите Божиќни и Новогодишни попусти. Патот продолжува за Милано...пристигнување во Милано во раните попладневни часови. Панорамски разглед на градот со стручен водич...тврдината Sforcesco, piazza Duomo – централниот плоштад каде се наоѓа најголемата Готска Катедрала во светот DUOMO, катедрала која ја опкружуваат 3400 статуи со фасцинантен изглед, Via Vittorio Emanuelle – најважната шопинг улица и центарот на вечерните збиднувања, црквата Santa Maria Della Grazia(местото каде се наоѓа ремек-делото на Да Винчи „Тајната Вечера“, LA SCALA – зградата на Миланската Опера, една од најпознатите оперски куќи во Светот... Сместување во хотел. Слободно време. Вечерта – ноќна прошетка низ центарот на градот...Ноќевање.

3 ДЕН (понеделник – 31.12.2018): МИЛАНО – ЛУГАНО – КОМО 

Појадок. Слободно време за индивидуален разглед на градот, или можност за факултативен излет до Швајцарија. Посета на бајковитиот град Лугано, кој се наоѓа на истоименото езеро. Обиколка на главниот градски плоштад Della Riforma, црквата San Roco, Santa Maria Degli Angeli како и паркот на вилата Ciani. Слободно време за прошетка низ градот, или покрај езерото Лугано. Посета на Комо...посета на мавзолејот на Алесандро Волта, Катедралата, Бролето, зидините кои го обиколуваат скоро целиот град...факултативно крстарење со брод по езерото, можност да се видат преубавите вили градени во периодот од 17-ти до 19-ти век, меѓу кои се и вилите на Џорџ Клуни, Версаче, Мадона, Макартни...Враќање во хотелот во касните попладневни часови. Слободно време. Вечерта – дочек на НОВАТА 2019.ГОДИНА!!! Ноќевање.

4 ДЕН (вторник – 01.01.2019): МИЛАНО – СИРМИОНЕ – ВЕРОНА – БИТОЛА 

Појадок. По појадокот – одјавување од хотелот. По појадокот – одјавување од хотелот и поаѓање за Лаго Ди Гарда... Разглед на живописниот град Sirmione кој на необично формираниот полуостров длабоко навлегува во езерото. Градот го карактеризира старата тврдина од XIII век Scaligera, како и тесните улици, новиот дел на градот е права оаза од преубави мали куќи и типични населби со комплетна содржина. Околу пладне – поаѓање за Верона...Пристигнување во Верона во раните попладневни часови...прошетка низ Стариот Град...плоштадите Бра и Ербе, Арената, куќата на Јулија...поаѓање за Македонија во касните попладневни часови. Патот води преку Трст, Загреб, Белград...ноќно и денско патување со кратки попатни паузи.

5 ДЕН (среда – 02.01.2019): БИТОЛА – ОХРИД 

Пристигнување во Битола во попладневните часови. Трансфер за патниците од другите градови.

Цена на аранжманот: 8.890,00 денари – за УПЛАТА до 20.11.2018 година !

Редовна цена на аранжманот: 9.390,00 денари.

Цената на аранжманот вклучува:

Автобуски превоз на горенаведената релација,

2 Н/П во хотел со 4*,

Разглед на Милано со стручен водич,

Разглед на Лугано и Комо со стручен водич,

Посета на Сирмионе и Верона,

Организација, водство и реализација на аранжманот.

Цената на аранжманот НЕ вклучува:

Факултативните излети и посети,

Влезниците при посета на културно-историските споменици, 

Патничко осигурување. 

 

ЦЕНИ ЗА ФАКУЛТАТИВАТА: 

Посета на Лугано – 20 € по лице (минимум 25 лица) – препорака!,

Крстарење со брод по езерото Комо – 20 € по лице (минимум 25 лица) – препорака!.

ПОСЛЕДЕН РОК ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ: 20.12.2018 година

НАПОМЕНА: Организаторот на патувањето не е овластен и не ја цени исправноста на патните и други исправи.

За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.

 Со оваа програма важат Општите услови на т.а. ИНТЕР ТРАВЕЛ и СКТМ.