ТРАДИЦИОНАЛНО ЗА ВЕЛИГДЕН НА КРФ

1 ден (четврток – 05.04.2018): БИТОЛА – ИГУМЕНИТЦА – КРФ

Поаѓање од Битола во 24.00 часот (паркинг – спортска сала). По граничните формалности, продолжување за Игуменитца со попатни одмори. Ноќно возење.

2 ден (петок – 06.04.2018): КРФ – АХИЛЕОН

Пристигнување во Игуменитца. Пловидба со брод до островот Крф. Планирано пристигнување во попладневните часови. Сместување во хотел. Слободно време до 16.00 часот. Посета на палатата на принцезата Сиси – АХИЛЕОН. После разгледот на палатата, се поаѓа према центарот на градот, каде се следи церемонијата со изнесувањето на епитафите од црквата Св. Ѓорѓи и од другите цркви во градот пратено од хорска музика, плех оркестри и групи од девојчиња со корпи цвеќе- симболот на островот. Сето тоа трае до 21.00 часот кога излегува и последниот епитаф од Митрополијата, пратен од звуците на големит хор на Митрополијата, следејќи ја таа несекојдневна процесија- оплакувањето на Христос. Ноќевање

 

3 ден (сабота – 07.04.2018): КРФ – ПАЛЕОКАСТРИЦА

Појадок.Претпладнето започнува процесијата: големата поворка со житијата на епитафот на патронот и заштитник на островот Св. Спиридон. Поворката се движи во ритам на тажниот мелос на композициите од познати италијански композитори, за на крајот да заврши со посмртниот марш од Бетовен. По завршувањето на последната поворка, околу 11:00 часот се случуваат два локални обичаи: Пилина и Мастело. Слободно време до 13:00 часот кога се поаѓа Палеокастрица, живописно место на северниот дел од островот. Попатно се посетува фабриката за пијалоци и слатко од овошјето Кум-куат, кое расте единствено на островот. Слободно време во заливот Палеокастрица, за индивидуални активности, со можност за факултативен ручек со традиционално јагнешко печење или рибни специјалитети. Враќање во хотелот. Слободно време. Околу 21:00 часот се поаѓа према градот каде на големиот плоштад, најголем во цела Грција, се ожекува величенствениот миг – ХРИСТОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ! Во тие моменти градот е осветлен од илјадници луѓе со свеќи во рацете, а небото го краси инпонзантен огномет, а сето тоа ги полни очите и срцата на луѓето. Враќање во хотелот. Ноќевање.

4 ден (недела – 08.04.2018): КРФ – ИГУМЕНИТЦА – ЈАНИНА – БИТОЛА

Појадок. ПРВ ДЕН ВЕЛИГДЕН – ден на радоста. По улиците е живо и весело, се јаде и пие и она неизбежното традиционалното – се кршат јајца. Во претпладневните часови поѓање со брод за Игуменитца,а потоа  продолжување со автобус за Битола, со попатни одмори и посета на градот Јанина. Враќање во Македонија во доцните вечерни часови. Крај на програмата

                                

Цена на аранжманот: 6.400,00 денари

                              

Цената на аранжманот вклучува:

  • Превоз со модерен туристички автобус по наведената програма

  • Превоз со брод на релација: Игуменица – Крф – Игуменица

  • 2 ноќевања во хотел со 3* со појадок (секоја соба АЦ,ТВЦ,ТВ)

  • Панорамски разглед на градот, брдото Канони,

  • Посета на палатата Ахилеон, без влезница (која се наплаќа на лице место)

  • Организација подготовка и водство на аранжманот

 

Цената на аранжманот НЕ вклучува:

  • Влезници во локалитетите што се посетуваат по програмата

  • Се што не е наведено во програмата или е наведено како факултативно

 

Напомена:

За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.

 

Со оваа програма важат Општите услови на т.а. ИНТЕР ТРАВЕЛ и СКТМ.

ДЕТАЛИ ЗА КОНТАКТ:

Адреса: ул. Св. Климент Охридски бр. 37 - Охрид

Телефон: + 389 46 265 033

Мобилен: + 389 70 232 965

Е-пошта: intravel@t.mk

  • Facebook - Grey Circle

Следете ја нашата фејсбук страна

Општи услови за патување