istanbul.png
ezgif.com-rotate.gif
adef63c209348c24-image-hanging-christmas

1 ден (петок – 28.12.2018): ОХРИД – БИТОЛА 

Организиран трансфер за патниците од Охрид. Состанок на групата на паркингот пред спортската сала во 16:30 часот. Поаѓање за Турција во 17:00 часот. Патот води преку г.п. Меџитлија, Лерин, Воден, Солун, Кавала, Александрополис, г.п. Ипсала, Текирдаг... ноќно и денско патување, со кратки попатни паузи.

 

2 ден (сабота – 29.12.2018): БИТОЛА 

Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Можност за посета на Лалели, Бејазит, Капали Чаршија со претставник од агенција. Околу пладне сместување во хотел. Слободно време за одмор или индивидуални прошетки. Во вечерните часови, организирана, факултативна турска вечер со мени и традиционална шоу програма. Враќање во хотел. Ноќевање.  

 

3 ден (недела – 30.12.2018): ИСТАНБУЛ

Појадок. После појадокот посета на трговски центар Форум и  можност за посета на аквариумот. Враќање во хотел. Во попладневните часови, факултативна посета со локален водич, со метро на азискиот дел на Истанбул – брегот на Ускудар со романтично зајдисонце кое ја отсликува силуетата на Истанбул, посета на легендарната Девојачка Кула со брод и плоштадот Таксим со малите улички од калдрма. Враќање во хотел. Ноќевање.

 

4 ден (понделник – 31.12.2018): ИСТАНБУЛ

Појадок. После појадокот, факултативен повеќечасовен пешачки разглед на значајните места низ Истанбул: Галата Кула и влез во истата, која нуди неповторлива панорама на Истанбул. Разгледот продожува со посета на Чаршијата на зачини и пауза за ручек покрај море на Галата Мост. Потoа следувa посета на плоштадот Султанахмет, Аја Софија, Топ Капи – Палатата на султаните (без влезници), Сината Џамија. После пладне враќање во хотел, слбодно време за одмор или индивидуални прошетки. Во доцните попладневни часови поаѓање за факултативна посета на две од маалата популарни за вечерни излегувања – Кадикој и Ортакој. Дочек на Новата 2019 година. Враќање во хотел во ноќните часови. Ноќевање.

 

5 ден (вторник – 01.01.2019): ИСТАНБУЛ

Појадок. По појадокот – факултативно крстарење по Босфор, каде од една сосема друга перспектива се доловува грандиозноста на еден од најбајковитите градови на светот. Понатаму продолжуваме со посета на Цариградската Патријаршија со стручен локален водич. Продолжување на факултативниот излет со посета на едно од најромантичните места во Истанбул: Pierre Loti видиковецот, со жичара. Пауза за кафе со Златен Рог на дланка. Поаѓање за Македонија во попладневните  часови.

 

6 ден (среда – 02.01.2019): БИТОЛА – ОХРИД

Пристигнување во Битола во утринските часови. Трансфер за патниците од другите градови.

 

Цена на аранжманот: 6.840,00 денари

Доплата за еднокреветна соба: 30% од износот на аранжманот

 

Цената на аранжманот вклучува:

  • Автобуски превоз на горенаведената релација

  • 3 ноќевања со појадок во хотел со 3*

  • Посета на трговски центар Форум

  • Организација, водство и реализација на аранжманот

 

Цената на аранжманот не вклучува:

  • Посета на Такисм и Ускудар (стручен водич, карти за метро, посета на Девојачката Кула со брод) – 15€ по лице

  • Пешачки разглед  со водич на знаменитостите на Истанбул (Султанахмет, Аја Софија, Топ Капи, Сината Џамија, Чаршијата на зачини, Галата Мост и Галата Кула со влезница) – 20€ по лице

  • Посета на Кадикој и Ортакој со метро, брод и автобус – 15€ по лице

  • Крстарењето со брод по Босфор со локален водич и  посета на Pierre Loti со жичара – 20€ по лице

  • Патничко осигурување

 

Напомена:

За реализација на овој аранжман, потребен е минимум од 40 патници, во спротивно, крајниот рок за известување околу евентуален отказ на аранжманот е најкасно 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на редоследот на поедини содржини во програмата.

 

Со оваа програма важат Општите услови на т.а. ИНТЕР ТРАВЕЛ и СКТМ.